Zatvori

Estetska stomatologija

IZBJELJIVANJE ZUBA

Lijepi bijeli zubi jedna su od osnovnih osobina lijepog izgleda. Moderna dentalna industrija je to davno spoznala, pa danas imamo pregršt proizvoda i usluga stvorenih u svrhu što bjelijih zubi.
Boju zuba stvaraju pigmenti, koji su se u zubu našli prilikom njegove mineralizacije ili se nalaze na zubu kao posljedica životnih navika (pušenje , konzumiranje kave te tamno obojenih pića ...)

Izbjeljivanje -što je to?

Izbjeljivanje je stomatološki postupak kojim se koriste gelovi na bazi vodikovog peroksida koji se apliciraju na površinski sloj zuba. Vodikov peroksid oslobađa kisik, koji prodire u zub i na taj način ga izbjeljuje.

Izvođenje postupka

Prije samog tretmana nužno je napraviti detaljan stomatološki pregled oralne šupljine te svih zubi i gingive. Nerijetko se preporuča čišćenje kamenca s pjeskarenjem prije samog postupka kako bi se zubi što bolje pripremili za aplikaciju gela. Nakon same aplikacije, djeluje 20 minuta nakon čega se prvi sloj uklanja te se nanosi drugi sloj te cjelokupni postupak traje oko 45-50 min . Pri izvođenju oba koraka nužno je izolirati gingivu i sluznicu. Ukoliko pacijent nije odmah zadovoljan dobivenom bojom, postupak se može ponoviti s naznakom da se prava bijelina zubi prikazuje tek nekoliko dana nakon samog zahvata. Žuto pigmentirani zubi su podložniji lakšem izbjljivanju nego sivkasto pigmentirani zubi.

Postupanje nakon tretmana

Nakon izbjeljivanja, zubi mogu biti osjetljivi na hladno ili prilikom četkanja, no to je kratkotrajan i prolazan proces. Potrebno je koristiti preparate za njegu usne šupljine namjenjene osjetljivim zubima. Kod većine pacijenata simptomi osjetljivosti prolaze kroz 12-24 h. Poželjno je izbjegavati kavu, cigarete i tamno obojena pića nekoliko dana nakon postupka kako bi ucinak bio što dugotrajniji.
Na našem tržištu postoje preparati za kućno izbjeljivanje, koji najčešće služe kao način održavanja boje kod prethodno profesionalno izbjeljenih zuba, a sami su preslabi da bi značajno izbjelili zube.