Zatvori

Pilonidalni sinus (cista)

Što je pilonidalna cista?


Pilonidalna cista je kronična upala (infekcija) kože u području trtične kosti. Češće se javlja u muškaraca i to uglavnom između adolescencije i 40. godine života. Pretilost i povećana dlakavost pogoduju razvoju pilonidalne ciste.

Dlake obično urastaju u kožu trtične regije što pogoduje nastanku infekcije i razvoju apscesa što pogoršava problem.

Koji su simptomi pilonidalne bolesti?

Simptomi variraju od blažih do težih. Najčešće uključuju:

  • Mala oteklina
  • Veća bolna masa sa crvenilom kože
  • Zamućeni iscjedak

Kako se liječi pilonidalna cista?

Nakon postavljanja dijagnoze kliničkim pregledom odlučuje se o načinu liječenja. Ukoliko se radi o akutnom apscesu (bolna nakupina gnoja ispod kože) liječenje je kirurška drenaža. Rezom kože iznad bolne otekline odstrani se gnojni sadržaj što trenutno dovodi do olakšanja i smanjenja bolova. Postupak se obično obavlja u lokalnoj anesteziji.

Kronične i ponavljajuće infekcije zahtijevaju kirurško liječenje, tj. eksciziju pilonidalne ciste. Ranu je zatim moguće ostaviti otvorenom (sekundarno cijeljenje) ili zašiti.

Kakva je prognoza nakon liječenja?

Kod zatvorene rane područje je potrebno održavati čistim i suhim do zarastanja. Ukoliko je rana otvorena potrebno je svakodnevno previjanje oblogama kako bi se rana održavala čistom i omogućilo zarastanja od dna. Nakon zarastanja rane potrebno je povremeno brijanje (depilacija) trtične regije kako bi se smanjio rizik od ponovnog nastanka bolesti.

Pilonidalna cista može biti kronično i ponavljajuće stanje stoga je potrebno slijediti upute liječnika o poslije operacijskoj njezi zahvaćenog područja.