Zatvori

Liječenje proširenih vena nogu

Bolest se javlja u oba spola, češće u žena. Najčešći uzrok nastanka je nasljedni faktor, način života a kod žena i trudnoća. Nastaju kao posljedica oštećenja venskih zalistaka čija je uloga osiguravanje jednosmjernog protoka venske krvi prema srcu. Njihovo oštećenje dovodi do nakupljanja krvi u nogama, osobito prilikom duljeg stajanja ili sjedenja.

Koji su simptomi venske bolesti?

  • Osjećaj težine i bolova u nogama
  • Oteklina u području gležnjeva i potkoljenica
  • Promjene boje kože - crvenkasto-smeđa boja osobito u području gležnjeva
  • Otvorene rane ("venski ulkusi") u području gležnjeva i potkoljenica

Ukoliko se proširene vene pravovremeno ne liječe može doći do razvoja komplikacija. Najčešće se javlja upala vena (tromboflebitis), duboka venska tromboza, pigmentacije kože i otvorene rane (venski ulkusi) koji sporo zarastaju.

Uspješno liječimo sve navedene komplikacije. Najvažnije je pravovremeno liječiti proširene vene kako bi se izbjegle naknadne komplikacije.

Prije samog liječenja neophodno je učiniti detaljan klinički pregled te dopler vena. Samo ultrazvučnim pregledom moguće je dobiti najbolji uvid u stanje venskog sustava te odabrati metodu liječenja. Također je moguće isključiti postojanje duboke venske tromboze.

Kako se liječe proširene vene?

Skleroterapija sklerozacija vena je kemijska ablacija kod koje tvar koja se ubrizgava u venu (sklerozantno sredstvo) uzrokuje zatvaranje vene. Riječ je o ambulantnom postupku nakon kojeg pacijent ide kući.

Radiofrekventna i laserska ablacija - Kod ovih metoda liječenja primjenjuje se visoka energija koja uništava venu iznutra. Vena se ne vadi ali gubi svoju funkciju. Ove metode liječenja provode se ambulantno s minimalnom anestezijom.

Klasična operacija vena (Stripping) - riječ je o kirurškom zahvatu koji se obavlja u općoj ili spinalnoj anesteziji. Vene se uklanjaju kroz nekoliko manjih incizija (rezova) na koži.

Nakon svih zahvata nužno je nošenje elastičnih zavoja.